Na czym polega przeróbka samochodu dostawczego na bus osobowy?
Nie każdy wie, że przeznaczenie pojazdów można zmieniać. Możliwa jest np. przebudowa samochodów dostawczych na busy osobowe. Taka przeróbka nie dotyczy jednak wyłącznie mechanicznej przebudowy. Wiąże się również z koniecznością dopełnienia pewnych formalności. Nie może jej przy tym dokonać każdy. Zlecenia legalnie realizują wyłącznie firmy posiadające homologację na daną markę. Jak w praktyce wygląda taki proces?
Jak przebiega przebudowa dostawczaka na bus osobowy?
Przebudowa samochodu dostawczego na bus osobowy realizowana jest zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Głównie wiąże się ze stworzeniem zabudowy przystosowanej do przewozu maksymalnie 9 osób łącznie z kierowcą. Cały proces przeróbki busa rozpoczyna się od wygłuszenia i docieplenia części pasażerskiej, montażu szyb bocznych w białym, zielonym lub czarnym kolorze, instalacji szklanych luków dachowych oraz wyłożenia podłogi i nowej obudowie wnętrza.
Ponadto przebudowa obejmuje instalację oświetlenia (sufitowego, bocznego i przypodłogowego), montaż nawiewów i wyciągów sufitowych, klimatyzacji lub schładzaczy kabinowych oraz ogrzewania wodno-zależnego bądź Webasto. Na tym etapie montuje się też system nagłaśniający oraz przetwornice do podłączenia sprzętu RTV lub minibarków. Końcowym etapem przebudowy jest montaż foteli.
Modyfikacja konstrukcji to nie wszystko! Co jeszcze ma znaczenie?
Po przebudowie busa przychodzi czas na legalizację zmian konstrukcyjnych. Ta polega na tym, że przebudowany pojazd musi przejść badania techniczne. Pozytywny przebieg testów jest warunkiem dopuszczenia pojazdu do eksploatacji oraz wprowadzenia zmian w dowodzie rejestracyjnym. Ich dokonanie zależy jednak od złożenia wniosku w wydziale komunikacji wraz z dokumentacją poświadczającą przebudowę zgodnie z obowiązującymi normami.